Zdravím,

jmenuji se Vojtěch Fojt, mám 22 let, a nacházím se teď momentálně v Krakově, kde studuji první rok filozofie. Druhý semestr se mi právě končí, takže se už učím na zkoušky, dodělávám práce a doplňuji nekonečná množství kofeinu, abych to všechno zvládl – no zkrátka tradiční studentský život. A někde v pozadí toho všeho se skrývá Pán, se kterým se setkávám přinejmenším každé ráno, když mě doslova „tahá z postele do kaple“ (při vší té práci bych sám od sebe nevstal).

Co tak o mně? K jezuitům jsem se dostal, protože jsem v sobě pocítil povolání ke kněžství, ale po delším rozlišování jsem si uvědomil, že mě to netáhne až tolik do diecéze. Oni diecézní kněží jsou strašně potřební, zvláště teď – je to hromada lidí, která udělá obrovskou spoustu práce. Mě to tímhle směrem až tak netáhlo a to ne proto, že bych byl nějaký lenoch, práci se i tak nikdy nevyhnu, ale kromě ní jsem se chtěl více věnovat modlitbě a studiu, než by běžný diecézní kněz mohl. Proto jsem se začal zabývat touto možností a nakonec jsem v sobě takto za pomoci různých duchovních osob objevil řeholní povolání. Tak jsem nastoupil do noviciátu, kde jsem byl dva roky. Prožil jsem si tam momenty pěkné (to především ty v kapli anebo s komunitou ostatních noviců) a taky různé krizové momenty, protože noviciát z nás má udělat řeholníky a to jen za dva roky, takže není divu, že to občas musí být tvrdou přímou cestou.

No a z Ružomberka jsem se přesunul na další stanoviště své formace, tím je tady scholastikát v Krakově. V současné době nás tady studuje něco přes 20, komunita je tu dobrá, Poláci jsou fajn. Silnou stranou tohoto množství scholastiků je právě to, co při studiích potřebujeme – kdykoli cokoli někdo nechápe, vždy se najde někdo, kdo mu s tím pomůže (mezi těmi 20 lidmi se vždy najde někdo, kdo danou látku pochopil) – já tak například pomáhám jiným s logikou a naopak potřebuji vždy pomoct s přirozenou teologií.

To je tak asi všechno a budu se těšit, že se snad někdy někde potkáme. Takže na viděnou na živo.

Podívej se na profily dalších jezuitů!