Skip to main content

Roman Frolek

By 14. 7. 20214 srpna, 2021Lide

Jmenuji se Roman a nacházím se teď na tzv. magisterce v Olomouci. Magisterka je obdobím mezi studiem filozofie a teologie. V létě jsem skončil filozofii v Krakově.

Pocházím ze Zlína a světlo světa jsem spatřil v červnu 1989. Jsem čtvrtý ze sedmi sourozenců. Bydleli jsme v rodinném domě společně s rodinou strýce, kteří mají pět dětí, takže jsem zažil dětství plné radosti, rvaček a skvělých zážitků. Před noviciátem jsem pracoval na soustruhu a poloautomatické svářečce ve firmě na výrobu štípacích a koželužských nožů.

Od svých pěti let ministruju, a jelikož všichni kněží působící v naší farnosti, ať salesiáni, kteří u nás působili do roku 2005, nebo diecézní kněží, ve mně zanechali krásu služby Kristu (rád bych zmínil alespoň našeho faráře Mons. Ivana Fišara), a tak otázka „jít na kněze“ pro mě nikdy nebyla vzdálená.

Nakonec jsem se rozhodl pro Tovaryšstvo pod vlivem P.Josefa Čunka SJ. Upřímně jsem ani nevěděl jsem dlouho nevěděl co to přesně bylo, co mě tak oslovilo a až poslední době jsem pochopil, že je to vnitřní volnost.

Mám velmi rád mši svatou. Rád čtu, mezi mé nejoblíbenější autory patří kard. C. M. Martini SJ a ve volnu rád hraji fotbal (můj oblíbený klub je FC Chelsea) a sleduji filmy. (Jsem fanouškem Sci-fi, takže filmy jako Hvězdné Války, svět Marvelu a DC, nebo třeba filmy od Clinta Eastwooda)

Po vstupu do Tovaryšstva jsem měl dvouroční noviciát, který byl pro mě obdobím, kdy jsem mohl zakusit, že se Bůh o mně stará a vychovává. Zakusil jsem, že Bůh je pro mě Otcem, kterému nejde o to, co dělám, o to, jak se modlím atd., ale že Mu jde o mně.

Po noviciátě jsem byl poslán na studia filozofie do Krakova. Rád na tento čas vzpomínám, poznal jsem spousta nových přátel / spolubratrů a díky studiu i kvalitní knihovně jsem mohl růst i intelektuálně. Také jsem velmi vděčný za svůj apoštolát mezi bezdomovci, který mi otevřel srdce na sociální oblast.

Jsem velmi rád, že jsem řekl Bohu své „Ano“. Věřím, že On bude mou silou na této cestě.