Skip to main content

Papež František

By 13. 7. 202114 prosince, 2023Inspirativní jezuité

Papež František se narodil 17. prosince 1936 v Buenos Aires jako Jorge Mario Bergoglio. Jeho otec byl železničář, který se do Argentiny přistěhoval z Itálie, a matka byla žena v domácnosti italského původu. Bergoglio měl čtyři sourozence.

Ve svých 22 letech (r. 1958) vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova a na kněze byl vysvěcen 13. prosince 1969. V roce 1973 složil věčné sliby ve Tovaryšstvu Ježíšově.

V roce 1992 byl P. Bergoglio vysvěcen na pomocného biskupa arcidiecéze Buenos Aires. V roce 1997 se stal arcibiskupem koadjutorem arcidiecéze a v následujícím roce nastoupil na arcibiskupský stolec. Svatý Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupa Bergoglia kardinálem v roce 2001.

Jako arcibiskup Buenos Aires byl Bergoglio známý svým pokorným vystupováním. Bydlel ve skromném bytě a jezdil veřejnou dopravou. Projevoval také zvláštní úctu k chudým, které často navštěvoval.

Dne 13. března 2013 byl Bergoglio ve svých 76 letech zvolen papežem. Stal se prvním jezuitou a prvním latinskoamerickým papežem. Papež František se ujal úřadu po nečekaném odstoupení Benedikta XVI. František s malými úpravami vydal konečnou verzi Benediktova návrhu encykliky jako svou první: dílo Lumen fidei z roku 2013.

První měsíce Františkova pontifikátu zahrnovaly několik překvapení, umocněných ohlasy na sociálních sítích, které pomohly vybudovat jeho nečekanou popularitu.

Jeho nečekaná návštěva malého středomořského italského ostrova Lampedusa v červenci 2013 upozornila na těžkou situaci afrických migrantů bez dokladů, kteří se s velkým rizikem vydávají přes moře do Evropy. Zopakoval zde to, co se stalo tématem jeho papežství: kritiku „globalizace lhostejnosti“, tedy postoje, který zapomíná na utrpení lidí na okraji společnosti, zejména migrantů a uprchlíků.

Později, ve své encyklice o životním prostředí Laudato si‘ z roku 2015, František také vyjádřil politování nad „skartační kulturou“, která zbožňuje zisk a chudé a nezaměstnané odsouvá na okraj společnosti. Laudato si‘ také zdůrazňovalo „péči o náš společný domov“, což je další opakující se téma Františkova pontifikátu.

Během prvních sedmi let svého pontifikátu papež podnikl více než 30 zahraničních cest a navštívil více než 45 zemí, včetně návštěvy Ria de Janeira v červenci 2013 na Světovém dni mládeže, kde na pláži Copacabana sloužil mši svatou pro přibližně tři miliony poutníků.

Navštívil také Spojené arabské emiráty. Byl prvním papežem v historii, který se vydal na Arabský poloostrov. Během pobytu podepsal s Ahmedem el-Tayebem, velkým imámem al-Azharu, společné prohlášení o lidském bratrství, které se stalo základem budoucích vatikánských mezináboženských iniciativ.

 

Papež František také uspořádal biskupské synody o rodině v letech 2014 a 2015. Jeho postsynodální apoštolská exhortace Amoris laetitia, která byla zveřejněna v roce 2016, se v církvi setkala s různým přijetím a výkladem. Její osmá kapitola o doprovázení, rozlišování a integraci křehkosti se mimo jiné zabývala pastorační péčí o rozvedené a znovu sezdané.

Milosrdenství je významným tématem pontifikátu papeže Františka. Provedl změny v procesu anulování manželství, jejichž cílem je odstranit část finanční zátěže a zkrátit proces.

Vyhlásil také Jubilejní rok milosrdenství v církvi od prosince 2015 do listopadu 2016.

Ve třetí apoštolské exhortaci, Gaudete et exsultate, která vyšla 19. března 2018, reflektuje papež František všeobecné povolání ke svatosti a zamýšlí se nad tím, jak můžeme na tuto výzvu odpovědět v dnešním moderním světě.

Dalšími významnými událostmi Františkova pontifikátu byly synoda o Amazonii v roce 2019 a synoda o mládeži v roce 2018. Po nich následovaly apoštolské exhortace Querida Amazonia a Christus vivit.

V únoru 2019 papež uspořádal bezprecedentní vatikánský summit, na kterém se jednalo o krizi sexuálního zneužívání a ochraně nezletilých a zranitelných dospělých. Čtyřdenního setkání se zúčastnili předsedové světových biskupských konferencí a o tři měsíce později následovalo papežovo vyhlášení dokumentu „Vos estis lux mundi“, který vytvořil politiku týkající se obvinění ze sexuálního zneužívání vznesených proti biskupům.

Dne 3. října 2020 vyšla třetí Františkova encyklika Fratelli tutti s podtitulem „O bratrství a sociálním přátelství“. Jedná se o sociální encykliku s tématem bratrství a sociálního přátelství.

Jeho zatím posledním dílem je apoštolská exhortace Laudate Deum“, která navazuje na encykliku Laudato si‘. František v ní vyzývá k důsledné činnosti v souvislosti s klimatickou krizí a staví se proti popírání změny klimatu.

 

Na začátku roku 2020 papež František reagoval na celosvětovou epidemii koronaviru tím, že bez přítomnosti veřejnosti živě přenášel a vysílal své týdenní akce, jako je každodenní mše, středeční generální audience a nedělní modlitba Anděl Páně nebo Regina coeli.

V reakci na mimořádnou zdravotní situaci papež 27. března 2020 večer na prázdném Svatopetrském náměstí pronesl také zvláštní promluvu s eucharistickou adorací a mimořádným požehnáním Urbi et Orbi.

 

Dne 11. ledna 2021, zveřejněné v motu proprio Spiritus Domini, papež provedl změnu kanonického práva, která umožňuje ženám sloužit jako akolytky a lektorky. A dne 16. července 2021 vydal papež František apoštolský list motu proprio Traditionis custodes, kterým omezil používání tzv. předkoncilní liturgie.

 

25. února 2022 se papež František vydal na ruské velvyslanectví ve Vatikánu, aby vyjádřil svou bolest a utrpení nad invazí na Ukrajinu, kterou zahájilo Rusko. Na začátku března 2022 vyslal papež František na pomoc Ukrajině dva kardinály. Papežovými zvláštními vyslanci byli kardinál Konrad Krajewski, papežský almužník, a kardinál Michael Czerny, prefekt Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Mise, která zahrnovala několik cest, byla označena za pozoruhodný krok vatikánské diplomacie.

Dne 25. března 2022 na závěr kající bohoslužby ve svatopetrské bazilice papež František učinil akt zasvěcení Ruska a Ukrajiny Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.

 

Dne 5. ledna 2023 se papež František stal prvním římským biskupem v dějinách církve, který předsedal pohřebnímu obřadu svého předchůdce, emeritního papeže Benedikta XVI, jenž zemřel 31. prosince 2022 na Svatopetrském náměstí.

 

V srpnu 2023 se František zúčastnil Světových dní mládeže v Lisabonu.

 

Nezapomínejme se modlit za papeže Františka.