Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/142802/virtual/www/plugins/system/t3/includes/menu/t3bootstrap.php on line 88
Roman Frolek

Jmenuji se Roman, mám za sebou úspěšně noviciát a sliby a pokračuji ve studiu filozofie v Krakově.

Pocházím ze Zlína a světlo světa jsem spatřil v červnu 1989. Jsem čtvrtý ze sedmi sourozenců. Bydleli jsme v rodinném domě společně s rodinou strýce, kteří mají pět dětí, takže jsem zažil dětství plné radosti, rvaček a skvělých zážitků. Před noviciátem jsem pracoval na soustruhu a poloautomatické svářečce ve firmě na výrobu štípacích a koželužských nožů.

Od svých pěti let ministruju, a jelikož všichni kněží působící v naší farnosti, ať salesiáni, kteří u nás působili do roku 2005, nebo diecézní kněží, ve mně zanechali krásu služby Kristu (rád bych zmínil alespoň našeho faráře Mons. Ivana Fišara), a tak otázka „jít na kněze“ pro mě nikdy nebyla vzdálená.

Nakonec jsem se rozhodl pro Tovaryšstvo. Prvním impulsem v tomto rozhodnutí byl pro mě P. Josef Čunek SJ, kterého znám od dětství a vždy mi byl velmi blízký. Rozhodující moment ovšem pro mě bylo studium v Praze a pravidelné navštěvování kostela sv. Ignáce. Tento kostel jsem si zamiloval a věděl jsem, že pokud chci jít do řádu, tak k jezuitům. Dále bych rád zmínil P. Michala Altrichtera SJ, kterému rovněž vděčím za mnohé.

Velmi rád prožívám mši svatou, mezi mé nejoblíbenější autory patří kard. C. M. Martini SJ a ve volnu rád hraji fotbal a na kytaru a sleduji filmy.

Po vstupu do Tovaryšstva jsem měl dvouroční noviciát, který byl pro mě obdobím, kdy jsem mohl zakusit, že se Bůh o mně stará a vychovává. Zakusil jsem, že Bůh je pro mě Otcem, kterému nejde o to, co dělám, o to jak se modlím atd., ale že Mu jde o mně. Také jsem mohl zakusit, že nejsem schopný žít své sliby bez Něj. Dále pro mě bylo velmi osvobozující poznání, že mě Bůh nepotřebuje, ale přesto mě chce. Prostože noviciát byl náročný, tak to bylo krásné obdobím, za které jsem Bohu i novicmistrovi velmi vděčný.

Teď tedy má formace pokračuje filozofií v Krakově. Je to studium, který bych si nejspíš nikdy sám nezvolil, ale chápu to jako důležitou součást mojí formace a s Boží pomocí to půjde.

 

Podívej se na profily dalších jezuitů!